13. 04. 2023
Deli s prijatelji

Demenca: mnogo več kot izguba spomina

Ali tudi vi ob omembi demence najprej pomislite na pozabljanje ali izgubo spomina? Že res, da gre za eno najbolj prepoznanih možganskih funkcij, ki v primeru demence začnejo pešati, a njen vpliv je vedno širši. 

Kaj je demenca?

Stopimo korak nazaj. Kaj pravzaprav je demenca? Gre za sindrom, za katerega je značilen izrazit upad umskih sposobnosti v različnih višjih možganskih funkcijah oziroma umskih domenah. Slabšanju spomina se tako lahko pridružijo spremembe na področju pozornosti, učenja, razumevanja, jezika, prostorskih predstav, izvršilnih funkcij … 

Vsaka sprememba še ne pomeni demence

Z leti je določena stopnja umskega upada pričakovana – tako kot je pričakovano gubanje naše kože in slabšanje sluha. Šele ko upad izrazito vpliva na posameznikovo vsakodnevno življenje, in je, poleg spomina prisoten v vsaj še eni umski domeni, lahko govorimo o demenci. 

“Ne zavedam se, kaj sem ravnokar razmišljala. Ne vem, kaj sem nameravala narediti. Bi šla levo ali desno?,” so vprašanja, ki si jih pogosto zastavljajo oboleli, pri tem pa svoje občutke opisujejo kot praznino v glavi.

Kaj se pravzaprav dogaja v telesu? 

Različne bolezni privedejo do strukturnih in kemičnih sprememb v možganih, kar vodi v njihovo propadanje in izgubo možganovine. Najpogostejša med boleznimi, ki povzročajo demenco, je Alzheimerjeva. O njej in drugih oblikah demence vam več zaupamo v naslednjem blog zapisu.